Bądź świadom - nie kupuj produktów niewiadomego pochodzenia.

Na polskim rynku od jakiegoś czasu pojawia się duża ilość produktów z niewiadomego pochodzenia, popularnie zwanego "chińszczyzną". Produkty które nie mają wymaganych atestów i które nie powinny być stosowane w eksploatacji. Bezpieczeństwo pracy odgrywa tutaj znaczącą rolę dlatego każdy z nas powinien zwrócić szczególną uwagę na produktu które kupuje.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej produktom z grupy odciągi łańcuchowe. Czym powinny się charakteryzować dobre odciągi powiemy w 3 punktach.

1. STALOWA PRZYWIESZKA - stalowa, aby była trwała i odporna na czynniki zewnętrzne w trakcie eksploatacji. Przywieszka przymocowana jest do odciągów łańcuchowych stalową linką. Takie mocowanie zapobiega urwaniu. Na przywieszce wytłoczone są wszystkie informacje o produkcie, czyli symbole, nazwy i parametry. Odciągi łańcuchowe powinny być zgodne z polską normą PN-EN12195-3.


Stalowa przywieszka2. OZNACZENIE CE - każdy element do produkcji łańcucha (odciągu łańcuchowego: hak, łańcuch, napinacz) powinien posiadać wytłoczoną nazwę producenta, symbol CE oraz rozmiar. Symbol CE oznacza, że produkt spełnia wymagania dyrektywy Unii Europejskiej. Dyrektywy dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować. Producent oznaczając swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania dyrektyw odnoszących się do tego wyrobu.
3. STEMPEL H - każdy łańcuch powinien posiadać stempel H, jest to certyfikat potwierdzający jego wysoką wytrzymałość. Certyfikat wydawany jest przez niemieckie stowarzyszenie BG BAU dla produktów które spełniają surowe normy co gwarantuje, iż produkt jest wysokiej jakości.